Filozofia i metodyka studia językowego Mentals

W tym miejscu zbieram wszystkie swoje teksty publikowane w różnych miejscach w internecie. Czytając je można poznać mnie, moje podejście do nauki języków i do edukacji ogółem.

Image

Konwersacje na francuskim targu

We Francji biorę małą tablicę z pytaniem dnia, siadam na targu wśród innych straganów i wchodzę w interakcje z ludźmi. W tym wakacyjnym projekcie nauki francuskiego wcielam się w waszą rolę i sprawdzam jak działa moja własna metoda nauki języka 😃👍

Przecztaj
Image

Człowiek tkwi w szczegółach

Po dwóch i pół roku od przenosin mojej działalności ze świata 1.0 do Internetu spoglądam z szerokiej perspektywy na to, czym się różnią oba tryby pracy.

Przecztaj
Image

The Conversation Method

Mój pierwszy (i jedyny) jak do tej pory wywiad, którego udzieliłem ukraińskiej nauczycielce i blogerce Żeni. Mówię o tym co robię, jak i dlaczego. Wywiad po angielsku.

Przecztaj
Image

Czym się różnią profesjonalne konwersacje od amatorskich?

Tekst mojego wystąpienia na 35 corocznej konferencji Szwajcarskiego Stowarzysznia Nauczycieli Języka Angielskiego (ETAS) w Zofingen w Szwajcarii.

Przecztaj
Image

Gramatyka Leksykalna

Dwa najczęstsze powody zapisywania się na kursy językowe to “chcę poprawić swoją gramatykę” oraz “chcę rozbudować swoje słownictwo”, co dobrze odzwierciedla mainsteamowe myślenie o języku, jednak czy słusznie?

Przecztaj
Image

Czym jest myślenie refleksyjne?

Mówić i myśleć jednocześnie. Ale co naprawdę znaczy myśleć? Streszczam przemyślenia amerykańskiego filozofa Johna Deweya.

Przecztaj
Image

Język, Czyli Narzędzie Myślenia

Obserwacje na temat języka na marginesie Europejskiego Dnia Języków.

Przecztaj
Image

Pułapki Nowoczesnej Edukacji

Gdyby dzisiaj pojawiła się skromna szkoła, oferująca niewiele materiału, za to stawiająca na jego dogłębne zrozumienie, uznać by ją trzeba za ultranowoczesną, choć z punktu widzenia rozwoju cywilizacji i dostępnych środków wyglądałoby to jak regres.

Przecztaj
Image

Sztuka Konwersacji w Językach Obcych

Konwersacje są dla zajęć językowych tym, czym dla pizzy jest jej serowy środek.

Przecztaj
Image

Wszyscy Chcemy Być Native Speakerami

Zła wiadomość: nienatywni nigdy nie opanują języka obcego jak natywni. Dobra wiadomość: można lepiej od nich rozumieć świat.

Przecztaj
Image

Nowa Odpowiedzialność Nauczycieli Języków Obcych

Tekst założycielski mojego studia językowego.

Przecztaj